جشنواره فيلم تريست در تور - سرخوشي بودن: بررسي فيلم توسط Réka Szabó


نقد و بررسي The Euphoria of Being توسط Réka Szabó ، ارائه شده در جشنواره فيلم تريست در تور.


 


توسط Eleonora Degrassi -18 سپتامبر 2020 12: 31


 


حافظه ، رقص و بدن ، اين سه سنگ بنايي است که در آنها Euphoria of Being ساخته شده است ، اولين مستند بلند بلند کارگردان ، Réka Szabó ، رقصنده و طراح رقص ، به عنوان اولين نمايش جهاني و برنده هفته منتقدان لوکارنو. چند روز قبل از برنده شدن جايزه حقوق بشر در مسابقه مستند جشنواره فيلم سارايوو و همچنين به دست آوردن جايزه سينما Alpe Adria در جشنواره فيلم تريست 2020. چنين مستندي شديد ، چند لايه ، شاعرانه و دردناک ، با يک قهرمان داستان ، اوا فهيدي ، بازمانده آشويتس ، پر از زندگي ، پرتحرک و پرانرژي ، که درام عميق و غيرقابل تصوري را به همراه دارد ، نمي توانست در پروژه جشنواره تور تريست که توسط جشنواره فيلم تريست و لو اسکريتويو ايجاد شده است ، حضور نداشته باشد.


 


سرخوشي بودن- Cinematographe.it سرخوشي بودن: هم افزايي اشکال مختلف هنر


"آيا هميشه مي توان به معناي واقعي کلمه از درون هولوکاست صحبت کرد ، تا از دامنه شعله هاي آتش شاهد را نابود کرد؟"


 


کلود لانزمن (Shoah) با تأمل در هولوکاست ، وارد قلب جهنم مي شود و واقعيت هاي وحشتناکي را که تجربه کرده دوباره کشف مي کند. Réka Szabó داستان نود و سه ساله مجارستاني ، اوا فهيدي ، تنها خانواده او را که از هولوکاست جان سالم به در برد ، با انجام يک کار پيچيده و کلي که ترکيبي از هنرهاي مختلف است ، به سينما آورد: سينما ، ادبيات (خاطرات فهيدي ، روح چيزها) ، تئاتر (نمايشي که آنها در اروپا برگزار مي کنند) ، کلمات (اسناد ، افکاري که او نوشت) و رقص (اجراي اسطوخودوس دريا) براي يادآوري يکي از فاجعه بارترين و دردناکترين آفتهاي تاريخ بشر. انتخاب سزابو متفاوت است ، آن را به حافظه کسي متمرکز مي کند که در آن روزها و سالهاي تاريک زندگي کرده است ، که مکان ها ، صداها ، سخنان کساني را که به آشويتس رفته اند ، اشک ها ، بدن کساني که به بيرکناو رفته اند را ديده است.


 


"فقط خواندن کافي نيست. ما بايد ببينيم و بدانيم ، بدانيم و بطور انکارناپذير ببينيم "


 


لانزمن از اين کلمات براي صحبت در مورد حافظه و همچنين کار The Euphoria of Being مسير ديدن و شناخت را انتخاب مي کند. Szabó فهيدي را جلوي نگاه تماشاگر مي آورد و همه چيز از بدن او عبور مي کند ، سخنان او ، چشمانش که در آن ديده مي شود آنچه ديده است منعکس مي شود. او تصميم مي گيرد يک نمايش را رقم بزند و او را رقصاند - يکي از عشق هاي بزرگي که يک زن در زندگي خود دارد و هرگز او را رها نکرده است - ، تا زندگي خود را در اردوگاه کار با حرکت (بدن و دستان) تعريف کند. ، از پاها) ، از طريق بدن ، دقيقاً براي روايت جايي که پاک شده است. آنچه فقط يک اجراي تئاتري بود به فيلمي تبديل مي شود که رقص را با کلمات ، رقص رقص را با خاطرات - از ورود به ميدان ، ترک خانواده ، از عواقب آن - ، هم افزايي نه براي يک هدف مشترک ترکيب مي کند. در حقيقت ، دوستي که بين سه زن از سنين مختلف ايجاد شده است ، اما در يکپارچگي ، دوست داشتن يکديگر ، مهم است.


 


سرخوشي بودن_سينماتوگراف. اين قدرت بدن است


Euphoria of Being به لطف رقصنده ديگري که به نظر مي رسد آلتر ايگو از Fahidi ، Emese Cuhorka جوان است ، تنها شخصيت اصلي خود را به تصوير مي کشد. اين فيلم مراحل مختلف خلقت را دنبال مي کند ، از جمع آوري رقص هاي رقص گرفته تا ايجاد رابطه بين اين سه زن ، عبور از خاطره گذشته و بيننده شاهد يک معجزه شاعرانه ، دو هنرمند نزديک است ، به طوري که به نظر مي رسد يک بدن واحد است ، که آنها يکپارچه حرکت مي کنند و نمايانگر دو سن زندگي هستند (يکي حوا نود و سه ، خواهر ديگر فهيدي که در 11 سالگي در اردوگاه درگذشت). سرخوشي بودن اثري تراژيک و شجاعانه است که در آن گذشته و حال ، اجساد دو رقصنده با هم تداخل دارند. فهيدي يک قهرمان منحصر به فرد ، خاص ، کاريزماتيک ، حاد است ، زني که خود را در خدمت هنر قرار مي دهد ، که در بدن متوقف نمي شود بلکه بر آن غلبه مي کند - اشک ، درد براي يک رقصنده کم است ، او فراتر از هر چه وسيله اي براي رسيدن به ساير سطوح شعري مي شود. بدن براي او نوعي معبد است ، مکاني که وسيله اي براي روايت مي شود ، که بيانگر انرژي ، نشاط ، درد و شعر است. آن بدن ، با حرکاتش ، همان چيزي است که او هرگز از آن هراس نداشته است ، در واقع او آن را جشن گرفت. اين اجراها در برخي مواقع ظريف ، گاه سرگرم کننده و در برخي ديگر در مرحله غم انگيز لحظات مختلفي از وجود او که نقطه مقابل داستانهاي پرتحرک او است ، مي باشد.


 


فهيدي از زماني که جلوي آينه مي رقصيد ، مي گويد که چقدر خودش را به عنوان يک زن ، نه ، آگاه از


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها

ادبي عمومي; Hannah Erick طراحي سايت و لوگو گاد ريند Shannon Jim Drew توليد کننده انواع لوله پليکا و اتصالات